Miten saada 10 illallisia alle $ 2 prosentin Tarjoilu

Ruskea riisi on edullinen jaterveellinen illallinen katkottua . Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Pikaruokaa näyttää halpaa;joten se voi olla hämmentävää, kun taloudelliset asiantuntijat suosittelevat tehdä ateriat kotona säästää rahaa.On mahdollista venyttää päivittäistavarakaupan budjetti niin jopa $ 2 ravintola Burger näyttää kallista.Valitsemalla päivittäistavarakaupan kohteita huolellisesti, jotta niitä voidaan käyttää useassa eri yhdistelmiä ja tarjota taloudellinen arvo on keskeinen.Ylimääräinen Hyvä uutinen on, että monet näistä elintarvikkeet tarjoavat elintärkeitä ravintoaineita ja kestää pitkään omassa pakastimessa tai keittiön kaapissa.

mitä tarvitset

  • ruskea riisi
  • Täysjyväleipä
  • koko vehnän pastaa
  • pitaleipää
  • Vanhanaikainen kaura
  • rasvaton kreikkalainen jogurtti
  • Egg korvike
  • Refried pavut
  • tonnikalasäilykkeet
  • Kuivatut linssit
  • Säilötyt tomaattikastiketta
  • Jäädytetyt sekavihanneksia
  • Jäädytetyt soija
  • Russet perunat
  • Tuore pakatun pinaatti

Ainesosat

  1. ostaa erilaisia ​​kohtuuhintaista tärkkelystä.Tarjoilu koot kunkin kohteen vaihtelee tyyppistä ruokaa;tarkistaa tuotteen ravitsemusväitettä mitä on palvelevat tietyn kohteen olet ostamassa.Ruskea riisi ja täysjyväleipää kukin maksaa noin 18 senttiä annosta kohden, koko vehnän pastaa 24 senttiä annosta kohden, ja pitaleipää 30-55 senttiä annosta kohti.Kaikki nämä kohteet ovat merkittäviä määriä proteiinia ja kuitua.Jos et mielessä myös perinteisen aamiaisen kohde illallinen, harkitse vanhanaikainen kauraa 13 senttiä annosta kohti.

  2. Valitse joitakin maitotuotteita ja vaihtoehtoja.Rasvaton Kreikan jogurtti on 89 senttiä annosta kohti, mutta on kaksi kertaa proteiinin ruskeaa riisiä tai koko vehnän pastaa.Myymälä brändi muna korvike voi maksaa välillä 25 ja 37 senttiä annosta kohti, mutta sisältää vitamiineja, B12, D ja E. Real munat ovat toinen vaihtoehto;hinnat vaihtelevat tyypin muna - ruskea, valkoinen, orgaaniset, ilmainen alue - ja sijaintisi.Kuitenkin tusinaa munia voi olla niin halpaa osoitteessa $ 1,19 eli noin 10 senttiä yksi muna.

  3. Etsikää purkitettu ja kuivataan kohteita.Refried pavut ovat 34 senttiä annosta kohti ja sisältävät kalsiumia ja rautaa;tonnikalasäilykkeiden on 70 senttiä annosta kohti mutta on proteiinipitoista ja sisältää omega-3 rasvahappoja.Kuivatut linssit ovat 10 senttiä annosta kohti.Purkitettu tomaattikastiketta maksaa noin 28 senttiä annosta kohti ja sisältää vitamiineja ja C.

  4. ostaa tuoreita ja pakastevihannekset.Jäädytetyt kasvikset pussiin voi olla niin halpaa kuin 25 senttiä annosta kohti, mutta tarjoaa vitamiineja, C ja kaliumia.Jäädytetty soijapapuja, jota kutsutaan myös edamame, ovat 56 senttiä annosta kohti mutta sisältävät rautaa ja kalsiumia.Punaruskea peruna on 33 senttiä ja sisältää C-vitamiinia, rautaa ja kaliumia.Tuoretta pinaattia esikäsittelemiä pussiin maksaa 66 senttiä annosta kohti ja sisältää vitamiineja, C, kalsium ja foolihappoa.

10 illallisia Alle $ 2 pro- Tarjoilu

  1. Valmista annos ruskeaa riisiä.Steam pakastetut vihannekset palvella rinnalla riisiä tai sekoittaa sen kanssa.Ryntäily muna lisätä proteiinia.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin 53 senttiä.

  2. Slice pitaleipää kahtia luoda taskussa.Vuoraa tasku tuoretta pinaattia, ja täytä kaksi munakokkelia.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.16.

  3. Valmistetaan yksi annos koko vehnän pastaa.Top kanssa tomaattikastikkeessa.Viimeistele ateria kreikkalainen jogurtti jälkiruoaksi.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.41.

  4. käyttö yksi annos pinaatti luoda sänkyyn kasviksia lautaselle.Alkuun pinaattia yksi annos tonnikalasäilykkeiden.Valmista uuniperuna syödä kuin puoli.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.69.

  5. Cook yksi annos linssejä.Steam yksi annos edamame ja paikka lisuke.Valmistetaan yksi annos ruskeaa riisiä ja kaada linssit päälle riisiä tai palvella erillisessä lautasen.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin 84 senttiä.

  6. Toast yksi annos täysjyväleipää.Kuumenna yksi annos refried papuja.Paista kaksi munaa pannulla, ja palvelevat samalla levyllä kanssa papuja, tai aseta refried papuja lisuke.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin 72 senttiä.

  7. Cook yksi annos vanhanaikainen kauraa.Syö puoli täysjyväleipää, ja tarjoilu Kreikan jogurtti.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.20.

  8. Leikkaa yksi peruna neljään osaan ja keitetään pehmeiksi.Tarjoile höyrytettyjä pakastetut vihannekset ja puoli lämmitetty refried papuja.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin 92 senttiä.

  9. Kova keitetään kaksi munaa.Kun he viileä, crack ja kuori ne ja laita ne sängylle pinaatti lautaselle.Syö rinnalla tarjoilu koko vehnän pastaa päällä tomaattikastiketta.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.38.

  10. Valuta yksi annos tonnikalasäilykkeiden.Mash tonnikala haarukalla.Levitä tonnikala välillä kaksi viipaletta täysjyväleipää.Syö puoli höyrytetty pakastevihannekset.Yhteensä per palvelevat hinta on niin alhainen kuin $ 1.31.

Resurssit

  • "Real Simple";Kymmenen terveellisiä elintarvikkeita, jotka maksavat alle yhden dollarin
148
0
1
Säästäväinen Living